zmotoryzowany | e-blogi.pl
Blog zmotoryzowany
Nawiercane tarcze hamulcowe 2015-06-30

Nawiercane tarcze hamulcowe
Tytułowe nawiercane tarcze hamulcowe są wykorzystywane głównie w samochodach sportowych, ale można je również kupić jako części zamienne do zwykłych samochodów osobowych. Czym różnią się od tradycyjnych tarcz hamulcowych?


Tarcze nawiercane o wiele lepiej niż zwykłe reagują na zmiany temperatur, dzięki czemu dłuższa jest ich żywotność. Można to zaobserwować nawet po wjechaniu w kałużę po nagłym hamowaniu. Tradycyjna tarcza mogłaby pęknąć, natomiast tarczom nawiercanym to nie grozi. Zastosowanie nawiercanych tarcz niesie za sobą również szereg innych korzyści. Pył powstający na skutek ścierania klocków hamulcowych nie jest uwięziony między klockiem a tarczą. Zaletą jest także waga, która jest nawet do 20% niższa nić tradycyjnych tarcz.


Nie zawsze jednak wymiana na nawiercane tarcze hamulcowe jest korzystna. Problemem może być ich zbyt wysoka cena w stosunku do korzyści. Widać co prawda dłuższą wytrzymałość tarcz, ale zużycie klocków hamulcowych jest niemal takie same, podobnie nie widać szybszego chłodzenia.


O mnie 2015-06-26

O mnieTym razem, zamiast zgłębiać kolejny motoryzacyjny temat postanowiłem opowiedzieć trochę o sobie i o swojej pasji do motoryzacji. Nikogo pewnie nie zaskoczy fakt, że samochody pasjonowały mnie od dziecka, bo którego małego mężczyzny nie? Różnica między tamtym a obecnym okresem polega na tym, że obszar moich zainteresowań się znacznie zwiększył, a z małych modeli przeszedłem na te oryginalnych rozmiarów.


Pomijając moje hobby, uważam, że motoryzacja i wszystko, co dotyczy transportu nabrało nowego znaczenia. Kiedyś luksusem było to, gdy w rodzinie pojawił się jakikolwiek samochód. W tej chwili w coraz większej liczbie domów jest kilka samochodów, co przekłada się m.in. na problemy z parkingami i dłuższe korki. Ponieważ na drogach jest coraz więcej samochodów, koncerny prześcigają się w udoskonalaniu swoich technologii, pojawia się coraz więcej usterek, awarii i nie wszystkie podzespoły mają taką samą żywotność. I w tym miejscu zaznaczę, że te przemyślenia skłoniły mnie do założenia bloga. Mam na temat samochodów wiedzę całkiem pokaźną i zdaję sobie sprawę, że przydałaby się ona każdemu kierowcy, a tych przybywa.


Na co dzień pracuję w warsztacie i wiem, z jakimi problemami przychodzą klienci, toteż mogę przekazać sporo cennych informacji, bo nie zawsze zachodzi konieczność wizyty u mechanika. Bardzo bym chciał, żeby moje wpisy okazały się przydatne i pomogły Czytelnikom w wielu sytuacjach.


Homologacja – tak, czy nie? 2015-06-22

Homologacja – tak, czy nie?
Opony homologowane coraz powszechniej są elementem wyposażenia nowych samochodów. Czy faktycznie są lepsze od standardowego ogumienia? Które wybrać? Zwykło się mówić, że opony z homologacją są tworzone pod kątem danego auta, ale w praktycznie nie zawsze tak jest. Homologacje można podzielić na dwa rodzaje.


Pierwszy typ homologacji to ten, kiedy producent auta wybiera jeden bądź parę modeli opon, które będą poddane homologacji i traktuje jej jako Oryginal Equipment. Stają się one standardowymi bieżnikami i mają oznaczenie o homologacji z boku. W zakresie tworzenia opon dla danego modelu współpracują dwie firmy. Przy czym producent samochodu może zastrzec w czasie objętym gwarancją montaż tylko opon z homologacją. W drugim typie chodzi o to, że producent auta zamawia specjalny model opony, która będzie przystosowana do pojazdu. Ogumienie to ma inną rzeźbę bieżnika i może posiadać inną konstrukcję wewnętrzną, co ma zwiększyć komfort podczas jazdy. W praktyce dotyczy to tylko tak renomowanych marek jak Ferrari, czy Porsche.
Na pytanie o to, czy opony z homologacją są lepsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od samochodu. W przypadku produkowanych na skalę masową, montaż tych opon nie jest konieczny. Zdarza się, że opony, które nie były w oryginalnym wyposażeniu, sprawdzają się lepiej.
Problemy z hakami używanymi 2015-06-16

Problemy z hakami używanymiSprzedawcy używanych haków kuszą kierowców dobrymi cenami, ale ich pochodzenie pozostaje nieznane. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na części są kupowane samochody po wypadkach albo w złym stanie technicznym, nie można zweryfikować tego, jaki stan techniczny haka. Eksploatacja haka, który ucierpiał w trakcie kolizji jest niebezpieczna i grozi wypadkiem.


Zazwyczaj haki są wymontowywane z samochodów i osobno przechowywane. Często klient, który pierwszy raz poszukuje haka nie wie o tym, że powinien być dobrany w zależności od marki i modelu samochodu. Nie zawsze można liczyć na podpowiedzi sprzedających, dlatego jest małe prawdopodobieństwo, że kupi się prawidłową część.


Jeśli hak jest po kolizji albo wypadku, nie można zweryfikować jego wieku. Nie wiadomo też, czy ślady korozji nie zostały zamalowane, tym bardziej, że niewielkie pęknięcia bardzo łatwo można ukryć. Nawet jeśli stan techniczny jest dobry, dochodzi kwestia wiązek elektrycznych. Do zamontowania haka potrzebne są oryginalne wiązki elektryczne z instrukcją podłączenia. Poza tym, z racji tego, że w warsztacie nie są dostarczane kompletne wiązki i instrukcja, montaż używanego haka może być nawet kilkakrotnie droższy niż nowego. Ze względu na znajomość ryzyka korzystania z używanego haka, wielu mechaników odmawia jego montażu. Dodatkowy problem stanowić może brak tabliczki, która powinna znajdować się na haku.


Powitanie 2015-06-05

PowitanieWitajcie na blogu, gdzie każdy wielbiciel czterech kółek znajdzie dla siebie coś interesującego. Na tej stronie zamieszczać będę interesujące i przydatne informacje na temat najnowszych modeli samochodów, sposobów na tańszą eksploatację auta oraz bezpieczeństwa na drodze.


Chociaż stron tego rodzaju jest wiele chcę, aby mój blog wyróżnił tym, że informacje przekazywane przeze mnie będą wyczerpujące, treściwe i pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Bez względu na to, czy szukać będziecie ciekawostek, informacji o targach, czy poradników, znajdziecie je tutaj. Ponieważ sam jestem wielkim pasjonatem szeroko rozumianej motoryzacji wiem, jakie znaczenie mają porady, których poszukuje się w celu usprawnienia, czy samodzielnej naprawy. Z tego właśnie względu artykułów z tej tematyki będzie szczególnie dużo.
Dołożę starań, żeby treść wszystkich moich wpisów była satysfakcjonująca i pomocna dla każdego, by zawierały to, czego sam bym szukał. Mam nadzieję, że dzięki temu liczba osób odwiedzających mojego bloga będzie rosła, a Czytelnicy będą mogli bez problemów wdrożyć w życie opisywane wskazówki.


Ponieważ już mam pewien plan następnych wpisów, zachęcam Was do odwiedzenia tej strony wkrótce, kiedy pojawią się na niej pierwsze motoryzacyjne posty. 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]